KSZO Ostrowiec Św. – pierwszy sezon w Orlen Lidze

Za nami pierwszy historyczny sezon ostrowieckiej drużyny w Orlen Lidze. Zespół zadebiutował w najwyższej klasie rozgrywkowej żeńskiej siatkówki w Polsce, Orlen Lidze, w dniu 5 października 2014 w spotkaniu z utytułowanym PGE Atomem Treflem Sopot.

05.10.2014 Ostrowiec Swietokrzyski , 1 kolejka Orlen Ligi , mecz KSZO Ostrowiec Sw - PGE Atom Trefl Sopot n/z   zespol KSZO Ostrowiec Swietokrzyski przed pierwszym spotkaniem w najwyzszej klasie rozgrywkowej fot. Lukasz Dziekan/REPORTER
05.10.2014 Ostrowiec Świętokrzyski, 1 kolejka Orlen Ligi, mecz KSZO Ostrowiec Św. – PGE Atom Trefl Sopot n/z zespół KSZO Ostrowiec Świętokrzyski przed pierwszym spotkaniem w najwyższej klasie rozgrywkowej. Na zdj. od lewej: Barbara Bawoł, Dominika Nowakowska, Joanna Kuligowska, Kamila Ganszczyk, Sophie Godfrey, Klaudia Grzelak, Ralitsa Vasileva, Ewelina Tobiasz i Alicja Stefańska.

Pierwszy set był bardzo zacięty i choć ostrowczanki długo prowadziły to przegrały go dopiero na przewagi 26:28. W drugim secie wynik znów ważył się do końca i po udanym finiszu sopocianki zwyciężyły do 22. Również trzeci set zakończył się zwycięstwem drużyny przyjezdnej, tym razem do 17. MVP meczu została wybrana Magdalena Damaske, natomiast najwięcej punktów, 16, zdobyła reprezentantka KSZO, Joanna Kuligowska.

21.02.2015 Ostrowiec Swietokrzyski , Orlen Liga , mecz KSZO Ostrowiec Sw – Chemik Police 0:3 (18:25, 18:25, 15:25) n/z  Joanna Kuligowska fot. Lukasz Dziekan/Reporter
21.02.2015 Ostrowiec Świętokrzyski, Orlen Liga, mecz KSZO Ostrowiec Św. – Chemik Police 0:3 (18:25, 18:25, 15:25) n/z Joanna Kuligowska. Dwukrotnie zdobywała srebrny medal mistrzostw Polski w sezonach 2000-2001 oraz 2004-2005 a także brązowy medal mistrzostw Polski w sezonie 1997-1998. Dwukrotnie zdobywała Puchar Polski w sezonach 2000-2001 oraz 2004-2005 oraz Superpuchar Polski w sezonie 2005-2006. Poprzednio zawodniczka Skarpy Toruń, Pałacu Bydgoszcz i PTPS Piła. Dla KSZO Ostrowiec Św. wystąpiła w minionym sezonie w 32 meczach (115 setach) zdobywając w sumie 314 punktów, co dało jej 17 miejsce w rankingu zawodniczek Orlen Ligi na najlepiej punktujące. Zdobyła 242 punkty w ataku (19 miejsce w rankingu Orlen Ligi) . Przyjęła 667 zagrywek, z czego procent perfekcyjnego przyjęcia wyniósł 28,49.

Na pierwszego wygranego seta w Orlen Lidze zespół z Ostrowca Św. czekał do drugiej kolejki, w której zmierzył się z Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza. Jednak ostatecznie Ostrowczanki przegrały ten mecz 1:3 (25:19, 22:25, 21:25, 18:25).

11.10.2014 Ostrowiec Swietokrzyski , Orlen Liga , mecz KSZO Ostrowiec Sw - Tauron Banimex MKS  Dabrowa Gornicza n/z   Sophie Godfrey , Aneta Duda , Klaudia Grzelak fot. Lukasz Dziekan/REPORTER
11.10.2014 Ostrowiec Świętokrzyski, Orlen Liga , mecz KSZO Ostrowiec Św – Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza n/z Sophie Godfrey i Aneta Duda, środkowa grająca wcześniej w klubach SMS Sosnowiec, Piast Szczecin, Legionovia Legionowo, Chemik Police i Karpaty Krosno. Przed kontuzją zdążyła wystąpić w 7 meczach (11 setach) i zdobyć 15 punktów dla pomarańczowo-czarnych.

Pierwszy punkt na orlen ligowych parkietach zespół KSZO wywalczył 29 października 2014 r. w meczu z Budowlanymi Łódź. Mecz był bardzo zacięty, trzy z pięciu rozegranych setów zakończyło się na przewagi. Aż 27 punktów zdobyła atakująca KSZO Katarzyna Brojek a mecz ostatecznie zakończył się rezultatem 2:3 (29:27, 27:29, 16:25, 26:24, 10:15).

05.10.2014 Ostrowiec Swietokrzyski , 1 kolejka Orlen Ligi , mecz KSZO Ostrowiec Sw - PGE Atom Trefl Sopot n/z   Katarzyna  Brojek fot. Lukasz Dziekan/REPORTER
05.10.2014 Ostrowiec Swietokrzyski , 1 kolejka Orlen Ligi , mecz KSZO Ostrowiec Sw – PGE Atom Trefl Sopot n/z Katarzyna Brojek. Atakująca, grająca poprzednio w klubach UKS Piątka Sandomierz, AZS-AWF Poznań. W tym sezonie w barwach KSZO Ostrowiec Św. rozegrała 26 meczów (92 sety). Była najlepiej atakującą zawodniczką KSZO, w rankingu Orlen Ligi zajmując 13 miejsce z 269 punktami zdobytymi w ten sposób, co dało średnią 2,92 na set. Była również najlepiej punktującą zawodniczką w drużynie, zdobywając łącznie 322 punkty (3,5 na set) i ostatecznie zajęła 15 miejsce w rankingu najlepiej punktujących zawodniczek Orlen Ligi.

Pierwsze zwycięstwo reprezentantki KSZO odniosły 10 listopada 2014 roku. W spotkaniu zamykającym 6. Kolejkę. Ostrowczanki pokonały SK Bank Legionovię Legionowo 3-1 (25:20, 25:14, 18:25, 25:19). MVP spotkania została wybrana rozgrywająca KSZO Marta Wójcik. Duży wkład w zwycięstwo wniosła także Katarzyna Brojek, która zdobyła 21 punktów, oraz Barbara Bawoł.

21.02.2015 Ostrowiec Swietokrzyski , Orlen Liga , mecz KSZO Ostrowiec Sw – Chemik Police 0:3 (18:25, 18:25, 15:25) n/z  Barbara Bawoł
21.02.2015 Ostrowiec Świętokrzyski, Orlen Liga, mecz KSZO Ostrowiec Św. – Chemik Police 0:3 (18:25, 18:25, 15:25) n/z Barbara Bawoł. Przyjmująca i kapitan ostrowieckiej drużyny. Wcześniej grała w klubach MMKS Kędzierzyn-Koźle, UMKS Łańcut, AZPS Opole, Remagum MOSiR Mysłowice, Siódemka Legionovia Legionowo. W barwach ostrowieckiego klubu wystąpiła w tym sezonie w 27 spotkaniach (96 setów) zdobywając łącznie 232 punkty, co dało średnią 2,42 na set. Z tego dorobku 179 punktów zdobyła z ataku i 33 zagrywką.

W kolejnej kolejce ostrowczanki odniosły swoje pierwsze wyjazdowe zwycięstwo. Dokonały tego 15 listopada 2014 roku w Pile pokonując 3-1 miejscową PGNiG Naftę. MVP została wybrana Marta Wójcik.

21.02.2015 Ostrowiec Swietokrzyski , Orlen Liga , mecz KSZO Ostrowiec Sw – Chemik Police 0:3 (18:25, 18:25, 15:25) n/z Marta Wojcik  fot. Lukasz Dziekan/Reporter
21.02.2015 Ostrowiec Świętokrzyski, Orlen Liga, mecz KSZO Ostrowiec Św. – Chemik Police 0:3 (18:25, 18:25, 15:25) n/z Marta Wojcik. Reprezentantka Polski. Zdobywczymi złotego medalu mistrzostw Polski w sezonie 2004-2005, srebrnego medalu mistrzostw Polski w sezonie 2003-2004, dwukrotnie brązowego medalu mistrzostw Polski w sezonach 2002-2003 i 2005-2006 oraz Pucharu Polski w sezonie 2009-2010. Wybrana najlepszą rozgrywającą turnieju finałowego Pucharu Polski w 2010. Zdobywała doświadczenie grając wcześniej w klubach ŁKS Łódź, SMS PZPS Sosnowiec, Calisia Kalisz/Winiary Kalisz, Pronar Zeto Astwa AZS Białystok, GCB Centrostal Bydgoszcz i Budowlani Łódź. Na pozycji rozgrywającej KSZO Ostrowiec Św. wystąpiła w tym sezonie w 24 meczach (78 setach). Uplasowała się na 11 pozycji w zestawieniu najlepiej rozgrywających, ze skutecznością 27,97%.

W pierwszej rundzie fazy zasadniczej siatkarki KSZO wygrały jeszcze tylko raz pokonując KS Pałac Bydgoszcz 3-0 w 9 kolejce spotkań.
Drugą rundę siatkarki z Ostrowca Św. rozpoczęły od pięciu porażek z rzędu z drużynami z Sopotu, Dąbrowy Górniczej, Bielska-Białej, Muszyny i Łodzi. Po nich wywalczyły cztery z rzędu zwycięstwa, w tym dwa u siebie z SK Bank Legionovią 0:3 (22:25, 15:25, 11:25) i Developresem SkyRes Rzeszów 3:1 (25:23, 25:18, 23:25, 25:17) oraz dwa na wyjeździe z PGNiG Naftą Piła 0:3 (22:25, 15:25, 11:25) i KS Pałacem Bydgoszcz 0:3 (20:25, 13:25, 20:25).

11.10.2014 Ostrowiec Swietokrzyski , Orlen Liga , mecz KSZO Ostrowiec Sw - Tauron Banimex MKS  Dabrowa Gornicza n/z   Ralitsa Vasileva fot. Lukasz Dziekan/REPORTER
11.10.2014 Ostrowiec Swietokrzyski , Orlen Liga , mecz KSZO Ostrowiec Sw – Tauron Banimex MKS Dabrowa Gornicza n/z Ralitsa Vasileva. Atakująca KSZO Ostrowiec Św. Zanim rozstała się z ostrowieckim klubem z powodów ekonomicznych rozegrała w pomarańczowo-czarnych barwach 17 meczów (31 setów) zdobywając 53 punkty. Poprzednio występowała w CSKA Sofia (Bułgaria), Volley Stuttgart (Niemcy), O.P.E. Rethymno (Grecja). Po opuszczeniu KSZO Ostrowiec Św. związała się z indonezyjskim Jakarta BNI 46.

Po tak udanej serii, na zakończenie drugiej rundy, przyszedł zimny prysznic w przegranym u siebie pojedynku z przyszłymi mistrzyniami Polski, zespołem KPS Chemik Police 0:3 (18:25, 18:25, 15:25) oraz w wyjazdowym meczu z Impelem Wrocław 3:0 (25:13, 25:22, 26:24).

11.10.2014 Ostrowiec Swietokrzyski , Orlen Liga , mecz KSZO Ostrowiec Sw - Tauron Banimex MKS  Dabrowa Gornicza n/z     Malgorzata Scibisz , libero KSZO Ostrowiec Sw. fot. Lukasz Dziekan/REPORTER
11.10.2014 Ostrowiec Świętokrzyski, Orlen Liga, mecz KSZO Ostrowiec Św. – Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza n/z Małgorzata Ścibisz. Libero ostrowieckiego zespołu, wcześniej grająca w Pogoni Proszowice. Dla KSZO Ostrowiec Św. zagrała w tym sezonie w 14 spotkaniach rozgrywając łącznie 42 sety. Przyjęła 279 piłek, z czego odsetek perfekcyjnego przyjęcia wyniósł 21,86.

Tylko bilans punktów zdecydował, że ostatecznie po fazie zasadniczej zespół KSZO Ostrowiec Św. zajął 9 miejsce, tuż za zespołem z Legionowa.

05.10.2014 Ostrowiec Swietokrzyski , 1 kolejka Orlen Ligi , mecz KSZO Ostrowiec Sw - PGE Atom Trefl Sopot n/z   Alicja Stefańska , Katarzyna Brojek  fot. Lukasz Dziekan/REPORTER
05.10.2014 Ostrowiec Swietokrzyski , 1 kolejka Orlen Ligi , mecz KSZO Ostrowiec Sw – PGE Atom Trefl Sopot n/z Alicja Stefańska , Katarzyna Brojek. Alicja Stefańska – przyjmująca KSZO Ostrowiec Św., występująca wcześniej w UKS Volley Kielce i MUKS Jedynka Ostrowiec Św. W barwach KSZO Ostrowiec Św. wystąpiła w tym sezonie w 23 spotkaniach (56 setach), zdobywając 51 punktów.

O końcowej pozycji w tabeli miały zadecydować mecze rozgrywane w fazie play-off, do których zespół przystępował już mocno osłabiony kontuzjami i absencją zawodniczek i z coraz większymi problemami finansowymi.

21.02.2015 Ostrowiec Swietokrzyski , Orlen Liga , mecz KSZO Ostrowiec Sw – Chemik Police 0:3 (18:25, 18:25, 15:25) n/z  Dominika Nowakowska fot. Lukasz Dziekan/Reporter
21.02.2015 Ostrowiec Świętokrzyski, Orlen Liga, mecz KSZO Ostrowiec Św. – Chemik Police 0:3 (18:25, 18:25, 15:25) n/z Dominika Nowakowska. Libero KSZO Ostrowiec Św., dla którego zagrała w 27 spotkaniach (89 setach). Wcześniej występowała w klubach SMS PZPS Sosnowiec, SCS Sokół Chorzów, GCB Centrostal Bydgoszcz, KS Piecobiogaz Murowana Goślina, Jedynka Aleksandrów Łódzki i TKS-T Budowlani Budlex Toruń.

W meczach o rozstawienie zespół z Ostrowca Św. zmierzył się dwukrotnie z KS Pałacem Bydgoszcz, przegrywając pierwsze wyjazdowe spotkanie 3:0 (25:22, 29:27, 25:17). W meczu rozgrywanym w Ostrowcu Św. lepsze okazały się gospodynie, które wygrały 3:1 (25:15, 25:22, 21:25, 25:23) i na tym etapie rozgrywek doprowadziły do remisu. Decydujący złoty set padł jednak łupem zawodniczek z Bydgoszczy 10:15.

15.10.2014 Ostrowiec Swietokrzyski , Orlen Liga , mecz KSZO Ostrowiec Sw – Polski Cukier Muszynianka Muszyna 0:3 (24:26, 17:25, 17:25) n/z   fot. Lukasz Dziekan/www.sport.lukaszdziekan.com
15.10.2014 Ostrowiec Świętokrzyski, Orlen Liga, mecz KSZO Ostrowiec Św. – Polski Cukier Muszynianka Muszyna 0:3 (24:26, 17:25, 17:25) n/z Sophie Godfrey. Środkowa, grająca poprzednio dla Uniwersytetu Pensylwania East Stroudsburg (USA), WA Pearls (Australia) oraz Ententa St-Chamond Volley DEF (Francja). Dla KSZO Ostrowiec Św. zagrała w 32 meczach (113 setów), zdobywając 213 punktów.

Na kolejny mecz o rozstawienie ostrowczanki pojechały do Piły, gdzie po pięciosetowym pojedynku musiały uznać wyższość zespołu PGNiG Nafty Piła 3:2 (23:25, 25:16, 22:25, 25:22, 15:13). Jednak będąc gospodyniami spotkania rewanżowego nie wykazały się gościnnością i wygrały 3:1 (21:25, 25:18, 25:9, 25:14).

05.10.2014 Ostrowiec Swietokrzyski , 1 kolejka Orlen Ligi , mecz KSZO Ostrowiec Sw - PGE Atom Trefl Sopot n/z   Kamila Ganszczyk fot. Lukasz Dziekan/REPORTER
05.10.2014 Ostrowiec Świętokrzyski, 1 kolejka Orlen Ligi , mecz KSZO Ostrowiec Św. – PGE Atom Trefl Sopot n/z Kamila Ganszczyk. Środkowa grająca wcześniej dla UKŻPS Kościan i Zawiszy Sulechów. W pomarańczowo-czarnych barwach rozegrała w tym sezonie 31 meczów (114 setów). Zajęła 1 miejsce w rankingu najlepiej blokujących Orlen Ligi, zdobywając 129 punktów. Znajduje się również w czołówce innych zestawień sezonu. Zajęła 16 miejsce w klasyfikacji najlepiej atakujących zdobywając 151 punktów, co dało średnią 40,48 % skończonych ataków. Zajęła również bardzo wysokie, 6 miejsce, w klasyfikacji najlepiej serwujących, zdobywając 36 punktów. W rankingu najlepiej punktujących zajęła 16 miejsce, zdobywając 316 punktów, ze średnią 2,77 na set.

W kolejnych meczach fazy play-off, rozgrywanych już o konkretne miejsca (5-12) w tabeli końcowej, pomarańczowo-czarne dwukrotnie zmierzyły się z zespołem Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza, ulegając u siebie 0:3 (18:25, 21:25, 11:25) oraz na wyjeździe 3:0 (25:14, 25:12, 25:20).

11.10.2014 Ostrowiec Swietokrzyski , Orlen Liga , mecz KSZO Ostrowiec Sw - Tauron Banimex MKS  Dabrowa Gornicza n/z  Ewelina Tobiasz ,  Joanna Kuligowska fot. Lukasz Dziekan/REPORTER
11.10.2014 Ostrowiec Świętokrzyski, Orlen Liga, mecz KSZO Ostrowiec Św. – Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza n/z Ewelina Tobiasz. W 2011 r. wywalczyła awans z reprezentacją Polski kadetek na Mistrzostwa Europy, gdzie zajęła 5 miejsce. W tym samym roku wywalczyła awans z reprezentacją Polski kadetek na Mistrzostwa Świata, gdzie zajęła 4 miejsce. W 2012 wywalczyła awans z reprezentacją Polski juniorek na Mistrzostwa Europy. W 2015 r. zawodniczka KSZO Ostrowiec Św. znalazła się w szerokiej kadrze narodowej siatkarek. Nowy selekcjoner Jacek Nawrocki powołał 32 zawodniczki, z których wybrana zostanie reprezentacja na Igrzyska Europejskie w Baku, cykl World Grand Prix i mistrzostwa Europy. Z ostrowieckim zespołem rozegrała 23 mecze (71 setów), zdobywając 59 punktów.

Po porażkach z zespołem z Dąbrowy Górniczej zawodniczkom KSZO Ostrowiec Św. pozostała walka o miejsca 9-12. Na drodze ostrowczanek ponownie stanęły siatkarki z Bydgoszczy. Mecz w ostrowieckiej hali zakończył się wygraną gospodyń 3:1 (21:25, 25:19, 26:24, 25:22), jednak zespół z Bydgoszczy zrewanżował się w meczu rozgrywanym u siebie i wygrał 3:1 (20:25, 26:24, 25:19, 25:16). Kolejny raz o dalszym sukcesie jednej z drużyn miał decydować złoty set, który tym razem okazał się szczęśliwszy dla KSZO Ostrowiec Św., bo wygrany 13:15.

15.12.2014 Ostrowiec Swietokrzyski , Orlen Liga , mecz KSZO Ostrowiec Sw – Impel Wroclaw 0:3 (23:25, 22:25, 24:26) n/z Klaudia Grzelak fot. Lukasz Dziekan/www.sport.lukaszdziekan.com
15.12.2014 Ostrowiec Świętokrzyski, Orlen Liga, mecz KSZO Ostrowiec Św. – Impel Wrocław 0:3 (23:25, 22:25, 24:26) n/z Klaudia Grzelak. Przyjmująca. Wystąpiła w barwach KSZO Ostrowiec Św. w 28 spotkaniach (76 setach) w tym sezonie, zdobywając 97 punktów. W tym roku ponownie została powołana do reprezentacji Polski juniorek. W 2013 roku została Mistrzynią Europy kadetek, w 2012 zdobyła brązowy medal Mistrzostw Europy Wschodniej EEVZA a w 2010 r. została Wicemistrzynią Polski młodziczek.

Do ostatecznej walki o 9 miejsce zespół z Ostrowca Św. przystępował do pojedynku z PGNiG Naftą Piła w mocno okrojonym, ośmioosobowym składzie. Pojedynek wyjazdowy został rozstrzygnięty na korzyść ostrowczanek, które wygrały 1:3 (25:19, 17:25, 19:25, 26:28). Ostatni mecz pierwszego sezonu Orlen Ligi dla ostrowieckiego zespołu został rozegrany w hali sportowo-widowiskowej przy ul. Świętokrzyskiej w Ostrowcu Św. w dniu 13.05.2015 r. Losy dwumeczu rozstrzygnęły się już po trzecim secie, kiedy KSZO objął prowadzenie 2:1. Przyjezdne wykorzystały chwilę słabości gospodyń i doprowadziły do wyrównania. Początek piątego seta mógł sugerować, że PGNiG Nafta Piła rozstrzygnie to spotkanie na swoją korzyść, jednak niesamowita końcówka siatkarek KSZO Ostrowiec Św. pozwoliła im zapisać ten mecz na swoją korzyść i ostatecznie przypieczętowała zdobycie 9 miejsca na zakończenie pierwszego sezonu w Orlen Lidze.

11.10.2014 Ostrowiec Swietokrzyski , Orlen Liga , mecz KSZO Ostrowiec Sw - Tauron Banimex MKS  Dabrowa Gornicza n/z Dariusz Parkitny , trener KSZO Ostrowiec Swietokrzyski   fot. Lukasz Dziekan/REPORTER
11.10.2014 Ostrowiec Świętokrzyski, Orlen Liga, mecz KSZO Ostrowiec Św. – Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza n/z Dariusz Parkitny. Trener zespołu z Ostrowca Św. od 2012 r., z którym wywalczył historyczny awans do Orlen Ligi. Wcześniej pracował z męskim II-ligowym zespołem Czarnych Wirex Rząśnia, a także z juniorami KU AZS Politechnika Częstochowska, z którą w 2006 r. sięgnął po Mistrzostwo Polski Politechnik. Jako zawodnik bronił barw takich zespołów jak: AZS Częstochowa, Raków Częstochowa, Stolarka Wołomin, Górnik Jaworzno oraz Górnik Radlin. Znany jest również z występów w siatkówce plażowej, zdobywając medale Mistrzostw Polski.

Po meczu siatkarki nagrodził Prezydent Ostrowca Św. Jarosław Górczyński. Głośno zadeklarował również kibicom, że w październiku spotkamy się podczas inauguracji kolejnego sezonu w Orlen Lidze, co może świadczyć o chęci dalszego wspierania klubu przez Gminę Ostrowiec Św.

error: Content is protected !!